Region Värmland

UKM Sverige är en nationell förening. I föreningen är alla de kommuner och regioner som arrangerar en UKM-festival medlemmar. En av dessa är Region Värmland.

UKM har funnits i Värmland sedan 1997. Tusentals ungdomar har deltagit under åren med inslag på scen, alster i utställning eller som crew (funktionärer och arrangörer). Många av dessa har fortsatt skapa och arrangera upp i vuxen ålder.

Regional samordnare.

Den regionala samordnaren stödjer arrangören av lokala festivaler och regionfestivalen. Samordnaren fungerar också som en ”spindel i nätet” för nätverket av arrangörer. Regionen eller kommunens representation vid den årliga riksfestivalen ligger också på samordnarens bord.

Jonas Swanö, jonas.swano@studieframjandet.se, 073-066 05 38

Regional strateg.

Den regionala strategen finns som stöd för den regionala samordnaren men arbetar även med utvecklingsarbete.

Stefan Westling, stefan.westling@regionvarmland.se, 010-833 11 22

Projekt Arrangera Mera.

Ottilia Berglund Ekholm, Projektledare
ottilia.berglund-ekholm@ukm.se, 073-096 89 14
Ansvarig för kommuner: Karlstad, Hammarö, Grums, Forshaga

Moa Lychou
moa.lychou@ukm.se, 073-047 21 02
Ansvarig för kommuner: Säffle, Filipstad, Storfors, Kristinehamn

Elin Leverström
elin.leverstrom@ukm.se, 073-069 33 33
Ansvarig för kommuner: Torsby, Hagfors, Sunne, Munkfors

Olle Wester
olle.wester@ukm.se, 072-214 65 42
Ansvarig för kommuner: Arvika, Eda, Årjäng, Kil

Lokala samordnare.

Arvika

Olle Wester, olle.wester@ukm.se, 072-214 65 42

Eda

Cecilia Axelsson, cecilia.axelsson@eda.se, 073-844 07 10
Christopher Edgar, christopher.edgar@eda.se

Filipstad

Robert Drewstad, robert.drewstad@filipstad.se, 076-239 17 40
Hans Persson, hans.persson@filipstad.se, 070‑310 60 18

Forshaga

Anna Olin, anna.olin@forshaga.se, 054-17 20 51
Kim Jensen, kim.jensen@forshaga.se, 076-725 32 05

Hagfors

Lisa Bäckius lisa.backius@edu.hagfors.se
Emelie Sjöström emelie.sjostrom@edu.hagfors.se

Hammarö

Ottilia Berglund-Ekholm, ottilia.berglund-ekholm@ukm.se, 073-096 89 14
Tim Flinth, tim.flinth@studieframjandet.se, 054-17 29 77
Malin Lloyd, malin.lloyd@hammaro.se, 073-833 42 45

Karlstad (UNO)

Sofi Bertilsson, sofi.bertilsson@karlstad.se, 073-505 67 04

Säffle

Niklas Lychou, niklas.lychou@saffle.se, 073-080 15 57

Torsby

Michael Åkerlund, michael.akerlund@torsby.se, 070-688 65 16
Jenny Boström, jenny.bostrom@edu.torsby.se, 076-836 43 05

Regionfestival 2021.

Ung Ledningsgrupp

Moa Lychou, Deltagarchef
Crewansvarig, Funktionärsansvarig, Kontakt Lokala Samordnare
moa.lychou@ukm.se, 073-047 21 02
Ort: Säffle

Ottilia Berglund Ekholm, Programchef
Ledaransvarig, Värdskap, Vip
ottilia.berglund-ekholm@ukm.se, 073-096 89 14
Ort: Arvika / Karlstad

Elin Leverström - Sändningschef
elin.leverstrom@ukm.se, 073-069 33 33
Ort: Arvika
 
Olle Wester - Workshop- och Aktivitetschef
olle.wester@ukm.se, 072-214 65 42
Ort: Arvika

Elin Högberg - Marknadsföring- och Kommunikationschef
elin.hogberg@ukm.se, 076-825 93 23
Ort: Karlstad

Stab

Jonas Swanö, jonas.swano@studieframjandet.se, 073-066 05 38

Sociala medier.

Facebook - UKM Värmland
Facebook (grupp) - UKM Arrangörer Värmland
Instagram - UKM Värmland
YouTube - UKM Värmland