Region Värmland

UKM Sverige är en nationell förening. I föreningen är alla de kommuner och regioner som arrangerar en UKM-festival medlemmar. En av dessa är Region Värmland.

UKM har funnits i Värmland sedan 1997. Tusentals ungdomar har deltagit under åren med inslag på scen, alster i utställning eller som crew (funktionärer och arrangörer). Många av dessa har fortsatt skapa och arrangera upp i vuxen ålder.

Regional samordnare.

Den regionala samordnaren stödjer arrangören av lokala festivaler och regionfestivalen. Samordnaren fungerar också som en ”spindel i nätet” för nätverket av arrangörer. Regionen eller kommunens representation vid den årliga riksfestivalen ligger också på samordnarens bord.

Jonas Swanö, jonas.swano@studieframjandet.se, 073-066 05 38

Regional strateg.

Den regionala strategen finns som stöd för den regionala samordnaren men arbetar även med utvecklingsarbete.

Stefan Westling, stefan.westling@regionvarmland.se, 070-250 57 40

Lokala samordnare.

Arvika

Elin Leverström, elin.leverstrom@ukm.se
Olle Wester, olle.wester@ukm.se

Eda

Mikael Edvardsson, mikael.edvardsson@eda.se
Maria Hammargren, maria.hammargren@eda.se

Filipstad

Robert Drewstad, robert.drewstad@filipstad.se
Susanne Berggren, susanne.berggren@filipstad.se

Forshaga

Anna Olin, anna.olin@forshaga.se
Kim Jensen, kim.jensen@forshaga.se
Linus Lindkvist, lindkvistlinus89@gmail.com
Tilda Nordström, tilnor030@gmail.com

Grums

Martin Karlsson, martin.karlsson@grums.se

Hagfors

Christopher Davidsson, christopher.davidsson@edu.hagfors.se
Tina Bergenbrink, tina.bergenbrink@edu.hagfors.se

Hammarö

Malin Lloyd, malin.lloyd@hammaro.se

Karlstad/UNO

Sofi Bertilsson, sofi.bertilsson@karlstad.se

Karlstad/Kronoparken

Bent Fagerslett, bent.fagerslett@karlstad.se

Karlstad/Molkom

Oskar Strålman, molkom.fritidsgard@karlstad.se 

Säffle

Niklas Lychou, niklas.lychou@saffle.se

Torsby

Michael Åkerlund, michael.akerlund@torsby.se
Jenny Boström, jenny.bostrom@edu.torsby.se

Regionfestival 2020.

Ung Ledningsgrupp

Moa Lychou, Deltagarchef
Crewansvarig, Funktionärsansvarig, Kontakt Lokala Samordnare
moa.lychou@ukm.se, 070-656 78 08
Ort: Säffle

Ottilia Berglund Ekholm, Programchef
Ledaransvarig, Värdskap, Vip
ottilia.berglund-ekholm@ukm.se, 073-096 89 14
Ort: Arvika

Elin Leverström - Scenchef
elin.leverstrom@ukm.se, 073-069 33 33
Ort: Arvika

Eric Ragnarsson - Workshop- och Aktivitetschef
eric.ragnarsson@ukm.se, 072-235 38 86
Ort: Molkom

Olle Wester - Workshop- och Aktivitetschef
olle.wester@ukm.se, 072-214 65 42
Ort: Arvika

Matilda Melin - Marknadsföring- och Kommunikationschef
matilda.melin@ukm.se, 076-191 81 51
Ort: Karlstad

Moa Wallgren - Marknadsföring- och Kommunikationschef
moa.wallgren@ukm.se, 072-212 38 29
Ort: Grums

Vilma Nygren – Utställningschef
vilma.nygren@ukm.se, 070-892 97 67
Ort: Säffle

Daniel Jacobsson - Logistik- och Sambandschef
daniel.jacobsson@ukm.se, 073-508 93 43
Ort: Karlstad 

Stab

Jonas Swanö, jonas.swano@studieframjandet.se, 073-066 05 38
Cecilia Axelsson, cecilia.axelsson@arvika.se, 073-970 96 62

Sociala medier.

Facebook - UKM Värmland
Facebook (grupp) - UKM Arrangörer Värmland
Instagram - UKM Värmland
YouTube - UKM Värmland