Region Värmland

UKM Sverige är en nationell förening. I föreningen är alla de kommuner och regioner som arrangerar en UKM-festival medlemmar. En av dessa är Region Värmland.

UKM har funnits i Värmland sedan 1997. Tusentals ungdomar har deltagit under åren med inslag på scen, alster i utställning eller som crew (funktionärer och arrangörer). Många av dessa har fortsatt skapa och arrangera upp i vuxen ålder.

Regional samordnare

Den regionala samordnaren stödjer arrangören av lokala festivaler och regionfestivalen. Samordnaren fungerar också som en ”spindel i nätet” för nätverket av arrangörer. Regionen eller kommunens representation vid den årliga riksfestivalen ligger också på samordnarens bord.

Jonas Swanö, jonas.swano@studieframjandet.se, 073-066 05 38

Regional strateg

Den regionala strategen finns som stöd för den regionala samordnaren men arbetar även med utvecklingsarbete.

Stefan Westling, stefan.westling@regionvarmland.se, 070-250 57 40

Lokala samordnare

Arvika

Moa Lychou, moa.lychou@ukm.se
Ottilia Berglund Ekholm, ottilia.berglund-ekholm@ukm.se

Eda

Mikael Edvardsson, mikael.edvardsson@eda.se
Maria Hammargren, maria.hammargren@eda.se

Filipstad

Sabina Ostermark, sabina.ostermark@filipstad.se
Susanne Berggren, susanne.berggren@filipstad.se

Grums

Martin Karlsson, martin.karlsson@grums.se

Hagfors

Christopher Davidsson, christopher.davidsson@edu.hagfors.se
Tina Bergenbrink, tina.bergenbrink@edu.hagfors.se

Hammarö

Malin Lloyd, malin.lloyd@hammaro.se

Karlstad/Hagaborg

Karl-Johan Larsson, karl-johan.larsson2@karlstad.se

Karlstad/Kronoparken

Bent Fagerslett, bent.fagerslett@karlstad.se

Karlstad/Molkom

Oskar Strålman, molkom.fritidsgard@karlstad.se

Karlstad/Orrholmen

Marina Hansson Larsson, marina.hansson-larsson@karlstad.se

Karlstad/UNO

Sofi Bertilsson, sofi.bertilsson@karlstad.se

Karlstad/Vålberg

Ivan Sindy, sjosala.fritidsgard@karlstad.se

Säffle

Niklas Lychou, niklas.lychou@saffle.se

Torsby

Michael Åkerlund, michael.akerlund@torsby.se
Jenny Boström, jenny.bostrom@edu.torsby.se

Regionfestival 2019

Värmland + Västra Götaland, Säffle, 17-19/5

Ung ledningsgrupp

Amanda Forsell, Aktivitetschef
amanda.forsell@ukm.se, 070-546 10 30

David Ragnarsson, Kommunikationsschef
david.ragnarsson@ukm.se, 070-588 31 23

Cornelia Morell, Utställningschef
cornelia.morell@ukm.se, 073-533 81 23

Jacob Hellenrud, Scenchef
jacob.hellenrud@ukm.se, 076-100 01 16

Johanna Haugeneset, Aktivitetschef
johanna.haugeneset@ukm.se, 072-238 78 16

Moa Lychou, Deltagarchef
moa.lychou@ukm.se, 070-656 78 08

Ottilia Berglund Ekholm, Programchef
ottilia.berglund-ekholm@ukm.se, 073-096 89 14

Stab

Jonas Swanö, jonas.swano@studieframjandet.se, 073-066 05 38
Malin Bodin, malin@kulturungdom.se, 073-732 91 77
Niklas Lychou, niklas.lychou@saffle.se, 073-080 15 57

Riksfestival 2019

27-30/6, Karlstad

Ung ledningsgrupp

Alma Hallgren, Workshopschef
alma.hallgren@ukm.se, 073-804 97 10

Clark Kalborg, Aktivitetschef
clark.kalborg@ukm.se, 076-865 27 91

Elias Hedman, Värdskapschef
elias.hedman@ukm.se, 073-077 42 27

Isabelle Lavén Larsson, Kommunikationschef
isabelle.laven-larsson@ukm.se, 073-844 14 61

Johannes Nyqvist, Producent
johannes.nyqvist@ukm.se, 076-836 84 07

Linus Elvin, Scenchef
linus.elvin@ukm.se, 070-585 11 13

Sajad Almssad, Funktionärschef
sajad.almssad@ukm.se, 079-348 64 00

Samuel Nilsson, Utställningschef
samuel.nilsson@ukm.se, 076-793 68 08

Seif Al-Rashdei, Funktionärschef
seif.al-rashdei@ukm.se, 076-110 35 88

Stab

Jonas Swanö, jonas.swano@studieframjandet.se, 073-066 05 38
Sofi Bertilsson, sofi.bertilsson@karlstad.se, 073-505 67 04

Sociala medier

Facebook - UKM Värmland
Facebook (grupp) - UKM Arrangörer Värmland
Instagram - UKM Värmland
YouTube - UKM Värmland