Region Skåne

UKM Sverige är en nationell förening. I föreningen är alla de kommuner och regioner som arrangerar en UKM-festival medlemmar. En av dessa är Region Skåne. UKM har funnits i Skåne sedan 1997. Tusentals ungdomar har deltagit under åren med inslag på scen, alster i utställning eller som funktionärer och arrangörer. Många av dessa har fortsatt skapa och arrangera upp i vuxen ålder.

Regional samordnare

Den regionala samordnaren stödjer arrangören av lokala festivaler och regionfestivalen. Samordnaren fungerar också som en ”spindel i nätet” för nätverket av arrangörer. Regionen eller kommunens representation vid den årliga riksfestivalen ligger också på samordnarens bord.

Annika Widmark, annica.widmark@hoor.se, 0413-281 51

Lokala samordnare

Höganäs

Peter Nilsson Länsberg, peter.nilssonlansberg@hoganas.se
Neo Korths, mardugeneral@gmail.com

Höör

Annica Widmark, annica.widmark@hoor.se

Lomma

Mattias Larsson, mattias.larsson1@lomma.se

Lund

Leif Rosen, leif.rosen@lund.se

Osby

Cecilia Pedersen, cecilia.pedersen@osby.se
Staffan Karlsson, staffan.karlsson@osby.se

Svedala

Mattias Hallin, mattias.hallin@svedala.se

Trelleborg

Nilclas Olsson, niclas.olsson@trelleborg.se