Klicka här för att stänga fönstret

Språk

Klicka här för att stänga fönstret
Ej inloggad

Värmland + Västra Götaland.

UKM Regionfestival 2019.

Vilken Regionfestival!
250 kulturdeltagare, 60 crew, 60 meter konst och 60 scenakter gjorde en helt fantastisk helg tillsammans i Säffle. <3 <3 <3 Värmland och Västra Götaland.

 Nu ska några av er som var med och deltog på festivalen få representera Värmland och Västra Götaland på Riksfestivalen i Karlstad 27-30 juni. Spännande och roligt!

Ni som inte kommer med denna gången → Kom ihåg att det finns många fler möjligheter att göra ukm framöver! Var med! :D

 

 På Riksfestivalen ses alla landets UKM-regioner och gör festival tillsammans. All info hittar du här: https://www.ukm.se/festivaler/riksfestival-2019/
TACK för i år!

/// UKM-arrangörerna

Urval för UKM Riksfestival i Karlstad 27-30 juni:

CREW

CREW - VÄSTRA GÖTALAND

Representerar festival

Amanda Forsell

Regionfestival

 Sandra Holmedahl Bengtsfors

Didrik Pauli

Regionfestival

Erika Trevisin

Åmål

Ida Andrén

Skövde

Milly Ask

Skövde

 


CREW - VÄRMLAND

Representerar festival

Moa Wallgren

Arvika (Grums som kommun)

Filip Hansen

Arvika

Ibrahim Abdullah

Filipstad

Jacob Legnar

Filipstad

Anna-Klara Magnusson

Arvika

Oliver Lee

Arvika

Eric Ragnarsson

Karlstad

Vilma Nygren

Säffle

KONST

KONST - VÄSTRA GÖTALAND

Konstform

Representerar festival

Alexander Rånge

Konst

Stenungsund

Bello e Radioso, Mahgol

Film

Alingsås

Hanna Thorn

Konst

Bengtsfors / Dals Ed

Isac Fridlund

Konst

Säffle / Åmål

Linnji

Konst

Ale/Kungälv/Lilla Edet

Melwin Kapp

Konst

Stenungsund

Sam

Konst

Alingsås

Simone, Ebba,& Fanny - Betrayxans

Film

Säffle/Åmål

The poppers

Konst

Bengtsfors/Dals Ed

Therese Martinsson

Konst

Säffle/Åmål

Tindra

Konst

Bengtsfors/Dals Ed

Vanessa Andersson

Konst

Skövde

W.E.M.

Konst

Stenungsund

zecchou

Konst

Säffle/Åmål


KONST - VÄRMLAND

Konstform

Representerar festival

Anna-Karin Skog

Konst

Karlstad - UNO

Ellen Hillevi Källback

Konst

Karlstad - UNO

Filippa Henriksson

Konst

Arvika/Eda

Freja Larsson

Konst

Torsby

Irmelin Henriksson

Konst

Säffle/Åmål

Kajsa Andersdotter

Konst

Torsby

Linnéa Olsson

Konst

Torsby

Mona

Film

Torsby

Oscar Lejrin

Konst

Säffle/Åmål

Robert Björn

Konst

Karlstad - UNO

Samuel Håkans Persson

Konst

Arvika/Eda

Sirin Hasan

Konst

Filipstad

Sleepless SociopathZ

Konst

Säffle/Åmål

Tanja Marie

Konst

Karlstad - UNO


SCEN

SCEN - VÄSTRA GÖTALAND

Konstform

Representerar festival

Emelie Svensson & Linnea Byqvist

Musik

Åmål

Fallen angels

Dans

Bengtsfors / Dals-Ed

Isak Christell - Din tid kommer

Musik

Ale/Kungälv/Lilla Edet

John - Tranzing pulse

Sång + dans

Skövde

Jonas Gardell

Dans

Alingsås

Magda Engblom

Musik

Stenungsund

Sasha

Musik

Alingsås

The soulmates

Musik

Bengtsfors / Dals-Ed

Ophrys Fly

Musik

Alingsås

WAT

Musik

Ale/Kungälv/Lilla Edet


SCEN - VÄRMLAND

Konstform

Representerar festival

Adele, Fanny, Klara, Maja, Tuva &  Wilma - Shallow

Musik

Arvika

Agnes Kusec - Writings on the wall

Musik

Filipstad

Alexander, David, Emma, Fredrik,  Olle & Simon - Black car

Musik

Arvika

Alice & Julia - Shallow

Musik

Torsby

Amazonas dance honeys - Taki taki

Dans

Torsby

Brothers of Charles - R u mine

Musik

Karlstad

Chorus ex vi

Dans

Hagfors

Emma & Sara - Discodans

Dans

Säffle

Fanny & Gabriel - Heavy

Musik

Arvika

GBB - Purge

Dans

Arvika

Josefina & Alva & Olle - Chandelier

Sång + dans

Arvika

Live Session

Musik

Hagfors

RG-girls

Gymnastik

Säffle

Sommarglädje

Dans

Arvika

OBS

  • Ni som får åka med till Riksfestivalen kommer kontaktas av den regionala samordnaren från din region med mer info.
  • Alla deltagare ska vara med alla 4 dagar för att kunna följa med till riksfestivalen om inga godtagbara skäl finns för annat.
  • Vid avhopp tar vi in någon av er som inte står med på listorna här ovan.
  • Hör av dig till oss om du vill bolla, vi hjälper till.
  • Ni nyckelfunktionärer och arrangörer som redan är direktrekryterade till Riksfestivalen står inte med i denna lista därför.

Tack för i år allesammans!

Vill ni oss något redan nu är ni välkomna att höra av er:


VÄSTRA GÖTALAND

Malin Bodin

Regional Samordnare

mejl: malin@kulturungdom.se
sms/telefon: 0737-32 91 77

messenger: https://www.facebook.com/malin.bodin.77


VÄRMLAND

Jonas Swanö

Regional Samordnare

mejl: jonas.swano@studieframjandet.se

telefon: 054-20 21 859

messenger: https://www.facebook.com/jonas.swano

 
  

UKM Regionfestival Värmland + Västra Götaland ägde rum i Säffle 17-19 maj 2019.

På festivalen var deltagare och ledare från följande kommuner närvarande: Säffle, Torsby, Karlstad, Hagfors, Filipstad, Arvika-Eda, Ale/Lilla Edet/Kungälv, Bengtsfors/Dals-Ed, Skövde, Alingsås, Borås, Stenungsund och Åmål

Livesändning av scenföreställning:

Här kunde du kika på föreställningarna live.

Fredag 17 maj kl. 21. Scenföreställning 1

Lördag 18 maj kl. 20. Scenföreställning 2

Söndag 19 maj kl. 13.  Scenföreställning 3


 

För fullskärm gå in via: https://s3m.io/bQywE

Information.

Till denna festival kan du endast anmäla dig som: - Crew
- Övriga funktioner

Datum:17-19 maj 2019

Tid för publik:20:00

Plats 1: Medborgarhuset Säffle
Magasinsgatan 2, Säffle

Plats 2: Herrgårdsgymnasiet (boendet)
Säffle Gård, 661 80, Säffle

Plats 3: Ungdomens Hus (workshops, nattaktiviteter)
Skolgatan 3, 661 30, Säffle

Facebook